מסגרות, גבירותי ורבותי, מסגרות למכירה!

לאחרונה התבשרנו כי בעדכון הגרסה הקרוב למערכת ההפעלה של אפל יופעלו ה-AIRTAGS, מכשירי המעקב אותם ניתן לרכוש. הצעד מכונה AIR TRACKING TRANSPERANCY, ישים דגש על פרטיות ושקיפות עבור המשתמשים. בעלי המכשירים הללו יקבלו הודעות קופצות אשר מתריעות שהאפליקציה בה משתמשים מעוניינת לנטר את המידע שלהם ולהשתמש בנתונים לשימושים שונים, כמו לימוד תחומי העניין שלהם כדי להציע פרסום ממוקד ומותאם. רגע, זה בדיוק מה שפייסבוק עושה. עושה 86 מיליארד דולר בשנה אני מתכוון, מפרסומות ממוקדות.

יש כאן הזדמנות נהדרת לראות איך עובד הכלי הקוגניטיבי המרכזי בחיינו- מסגור סיטואציה. אנו רואים את המציאות שלנו באופן יחסי- את הכל, כולל הכל, אנו רואים דרך משקפי ההקשר. אנו עלולים לחשוב שההקשר תלוי בנו אך לא בדיוק. חברות הפרסום (ופוליטיקאים) וכמובן, אמצעי התקשורת, עושים שימוש בהטיית ההקשר לקידום מטרות עסקיות ואינטרסים שונים.

בעוד אפל מציגה ממסגרת את המהלך כהגנה על פרטיותם של המשתמשים וחיזוק חופש הבחירה שלהם, פייסבוק ממסגרת את התפיסה העסקית שלה כמגנה על עסקים קטנים. אם אי אפשר לנטר משתמשים ולהציע להם פרסומות מותאמות, אלו יפסידו הכנסות מזה, והרבה. 

בסופו של דבר מדובר בקרב עסקי מרתק על המון כסף, בין אם באמצעות חומות תשלום שונות עבור אותה הגנה שמציעה אפל ובין אם באמצעות פרסום ממוקד שמציעה פייסבוק. שתי החברות עושות שימוש במסגור למטרתן העסקית ואנחנו, הצרכנים, משמשים כלי במשחק המסגור.

כל שנשאר הוא להסיר את חליפת התמימות ולשאול, תמיד, כשאתם פוגשים סיטואציה ממוסגרת, מה האינטרס של הגורם העומד מאחורי המסגור. כך תצליחו לראות את התמונה האמיתית ולא להתמקד במסגרת (גם אם היא ממש יפה ומהודרת).

רוצים לקרוא עוד?

אולי תאהבו גם את הכתבות הבאות